Sign in

Ex-trader, Entrepreneur, Writer and soon to be Chef.

Marco 1961 yılının sonlarına doğru İngiltere’nin Leeds şehrinde — işçi sınıfı olarak tanımlanabilecek — mütevazı bir ailede dünyaya gözlerini açtı.

13 yaşında babası onu artık bir erkek olarak gördüğünü söyleyerek çalıştırmaya başladı.

This is the original one!

Risotto is a dish invented in northern Italy.

According to the legend, at the beginning of the 19th century a young glassblower’s apprentice who used to use saffron in glassblowing as a pigment decided to add it into the rice dish at the wedding feast; thus — for the first…

When you think about modern French cooking, one of the first things that come to your mind is sauces.

This reputation belongs to Auguste Escoffier — father of 5 mother sauces: Velouté, Béchamel, Tomate, Espagnole and Hollandaise.

Classic Stocks

Before we deep dive into the foundation of modern French cuisine — in…

Bir değil bin değil…

Uzak değil; anan, baban, eşin, işin, kardeşin.

Bir an değil; her an yanında, karşında, zihninde.

Bitsin desen bitmez.

Başa çıkayım desen çıkılmaz.

Gücün yeter mi? Yetmez.

Laftan anlar mı? Anlamaz.

İyilik işler mi? İşlemez.

Kötülük işler mi? Hiç işlemez.

Ne yapabilirsin? Hiçbir şey.

Including basic cutting techniques.

Herbs are the green, leafy parts of plants. They are most effective when used fresh. Spices are derived from any part of plants that are not leaves, and they are most effective when used dry.

The spice trade began in India around 2000 BC with cinnamon and black pepper.

Spices…

Hayat her zamanki gibi çok garip…

Geçtiğimiz sene Mart ayında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi olarak tanımlanan yeni koronavirüs salgını geride kalan 1,5 yılın ardından birçoğumuzun hayatında kapanması zor yaralar, kayıplar ve acılar yaratsa da küçük bir azınlığın hayatına neşe, mutluluk ve zenginlik getirdi.

Bu yazının konusu salgınla geçen…

“Ripple Bir Günde Neden %300 Yükselmeli?” başlıklı yazımda yatırım tavsiyesi vermekten neden — ve ne kadar — nefret ettiğimi uzun uzun anlatmıştım.

Burada bahsedilen yatırım tavsiyesinin de cebindeki son — belki de ilk — 1000TL ile İddia oynamak yerine telefonuna indirdiği uygulamadan saçma sapan açıklamalara dayanarak (bkz: teknik analiz) çeşitli…

If you are interested in gastronomy, you may heard the expressions about Marco Pierre White as “rockstar” or “the man who made the cooking profession cool”.

I’m 100% agree with those who think that Marco Pierre White was the rockstar of the culinary world. …

Gastronomi ile ilgiliyseniz Marco Pierre White için söylenen “rockstar” ya da “aşcılığı havalı hale getiren adam” söylemlerini duymuş olmalısınız.

Aslında bu söylemler yanlış değil; mesleği rockstar olma seviyesine eş değer noktalara çıkaran ilk şef Marco Pierre White’ın ta kendisidir. Ben de kendisine ilerleyen yazılarımda uzun uzun yer vereceğim.

Hayattaki en büyük başarıların kaynağı: acı.

Bir milyar dolara yaklaşan kişisel servetiyle Mercedes-AMG Formula 1 takımının patronu ve %33 ortağı Toto Wolff; tartışmasız motor sporları tarihinin en önemli takım yöneticilerinden ve dünyanın en başarılı girişimcilerinden biri.

Uluc Aydemir

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store